Styropian na dach

Styropian dachowy to produkt, z którego jesteśmy znani. W naszej ofercie znajdziesz rozwiązania, które sprawią, że termoizolacja dachu będzie łatwa w montażu i wydajna. Styropian grafitowy z naszej oferty jest idealnym materiałem izolacyjnym na dach płaski w Twoim domu. Wybierz produkt do ocieplenia dachu i zabezpiecz swój dom przed utratą ciepła.

W naszej ofercie posiadamy standardowe płyty cięte w typie dach/podłoga oraz projektowane na zamówienie kliny dachowe do profilowania powierzchni dachów płaskich.

Styropiany na dach występują w odmianach EPS 80 i EPS 100. Do termoizolacji dachu możesz również zastosować styropian 3w1 – typ EPS 70.

Czytaj więcej

Właściwości płyt ze spienionego polistyrenu

Do ocieplenia dachu styropianem wykorzystywane są  płyty produkowane z polistyrenu. Granulki tego materiału poddawane są spienieniu z użyciem pary wodnej pod odpowiednim ciśnieniem. Dzięki takiemu procesowi powstaje unikalna struktura styropianu, która składa się z komór wypełnionych powietrzem. Całość formowana jest w bloki styropianowe, które po okresie stabilizacji są cięte na płyty o odpowiednich wymiarach

Najważniejszą zaletą styropianu dachowego i stosowanego w innych miejscach, jest niski współczynnik przewodzenia ciepła, określany symbolem λ (lambda). W przypadku płyt styropianowych z tej grupy współczynnik jest niższy niż 0,040 W/(mK). Grafitowy styropian na dach płaski ma współczynnik na poziomie nawet 0,031 W/(mK). Dzięki temu tworzy skuteczną przegrodę o skuteczności nieosiągalnej dla innych materiałów izolacyjnych.

Styropian dachowy charakteryzuje się także odpornością na działanie wilgoci. Przede wszystkim jego powierzchnia ma właściwości hydrofobowe, czyli nie chłonie wody. To wpływa na pozostałe zalety tego materiału. Styropian nie ulega procesom gnilnym, na jego powierzchni nie rozwijają się mikroorganizmy ani grzyby. Dodatkowo nie ma ryzyka, że materiał namoknie, a ocieplenie dachu styropianem przestanie pełnić swoją funkcję.

Wszystkie płyty polistyrenowe, także styropian na dach płaski ze spadkiem, są bardzo trwałe. Praktycznie nie widać na nich śladów zniszczenia nawet po wielu latach eksploatacji. Dzięki temu, po wykonaniu izolacji termicznej budynku z użyciem płyt zawierających styropian dach będzie cechował się doskonałymi parametrami przez wiele lat. Dodatkowo dla ułatwienia montażu i wypełnienia trudno dostępnych przestrzeni, można wykorzystać formatki styropianowe nazywane klinami.

Charakterystyczne cechy dla styropianu dachowego

Płyty z polistyrenu spienionego używane na dachach  mają nieco inne właściwości od arkuszy używanych na fasadach. Wynika to z niewielkich zmian w technologii i dostosowaniu parametrów do wymagań danego obszaru. Płyty mają większą nośność, co jest odpowiedzią na prawdopodobny nacisk pokrywą śniegu, podmuchami wiatru czy pracami konserwacyjnymi prowadzonymi na połaci dachowej. Styropian do ocieplenia dachu ma wysoki parametr naprężeń ściskających przy 10-procentowym odkształceniu, co jest określone symbolem CS 10. Oznacza to, że odkształcenia większe niż 10 procent grubości pojawiają się dopiero po znacznym obciążeniu.

Kiedy stosuje się ocieplenie dachu styropianem?

Ocieplenie dachu styropianem nie jest bardzo popularnym zjawiskiem. Najczęściej konstrukcje dachowe o rozbudowanej strukturze i nieregularnych kształtach zmuszają inwestorów do stosowania wełny mineralnej. Tymczasem styropian może być nakładany na tak zwane płaskie konstrukcje więźby, czyli pokryte dodatkowym deskowaniem od zewnętrznej strony. W związku z tym najczęściej wykonuje się ocieplenie dachu styropianem od zewnątrz, pozostawiając wewnętrzną strukturę konstrukcji połaci jako dekorację poddasza.

Płyty wykorzystywane są głównie jako styropian na dach płaski i z niewielkim spadkiem. Przy dachach płaskich warto zwrócić szczególną uwagę zwrócić na ograniczenie możliwości poruszania się po połaci lub wyznaczenie i zabezpieczenie takich obszarów. Nie ma żadnych różnic w kwestii parametrów jakości, jakie oferuje styropian na dach ze spadkiem, a ten przeznaczony na płaską powierzchnię. W każdym przypadku można stosować te same produkty, które zostały zgromadzone w tej grupie.

Styropian dachowy – na co uważać w trakcie montażu?

Ocieplenie dachu styropianem od zewnątrz jest stosunkowo proste. Sam proces montażu nie sprawi problemów i wydaje się łatwiejszy nawet od mocowania płyt do ścian zewnętrznych. Materiał ociepleniowy  można łatwo formować, stosując do tego nóż lub piłkę. Lekkie płyty mają wygodne i regularne wymiary, dlatego układanie ich na powierzchni połaci nie będzie wyczerpujące.

Należy jednak pamiętać, że charakterystyka tego materiału niesie ze sobą pewne ograniczenia, jeśli chodzi o montaż. Przede wszystkim styropian do ocieplenia dachu jest wrażliwy na działanie rozpuszczalników. Dotyczy to przede wszystkim popularnych na budowie środków opartych na acetonie, benzynie czy nitro. Aplikacja już niewielkiej ilości w słabym stężeniu może nieodwracalnie zniszczyć strukturę płyty i osłabić jej właściwości. Dlatego zarówno w czasie montażu, jak i magazynowania należy zadbać o to, żeby styropian dachowy nie znalazł się w towarzystwie tych środków chemicznych.

Drugim zagrożeniem, przed którym należy chronić styropian na dach, są promienie słoneczne. W przypadku prac na połaci dachowej nie sposób uniknąć tego czynnika. Narażone są szczególnie ciemniejsze płyty grafitowe styropianu na dach ze spadkiem. Wystawione zbyt długo na działanie słońca mogą pokryć się żółtawym nalotem. Dlatego przed nałożeniem kolejnej warstwy zbrojnej, należy wyszlifować powierzchnię płyty. Dodatkowo podczas pracy ze styropianem dachowym należy stosować siatki ochronne ograniczające dostęp promieni słonecznych.