Wiele mebli to produkty, które są przeznaczone do korzystania na co dzień. Z tego względu odpowiednie dostosowanie ich projektu do potrzeb użytkownika ma spory wpływ na wygodę i zdrowie. Mowa w szczególności o propozycjach tworzonych z myślą o użytku biurowym, jednak nie są to jedyne rozwiązania, w których należy zwrócić uwagę na tę kwestię. Jak wygląda ergonomiczne projektowanie mebli?
W pierwszej kolejności warto zastanowić się, czym właściwie są ergonomiczne meble. To określenie opisujące produkty zaprojektowane tak, by jak najlepiej wspierać utrzymanie zdrowej, poprawnej postawy. Układ poszczególnych elementów jest dokładnie rozplanowany pod kątem zagwarantowania odpowiedniego wyprofilowania i ułożenia kręgosłupa oraz innych części ciała. Takie rozwiązania skupiają się na minimalizowaniu negatywnego wpływu korzystania z mebli na zdrowie użytkowników.
O ergonomicznych meblach mówi się najczęściej w kontekście pracy biurowej. Wynika to z charakteru codziennych zadań wykonywanych w zawodach tego typu. Niemal zawsze wiążą się one z wieloma godzinami spędzanymi każdego dnia przed biurkiem, co po dłuższym czasie może powodować problemy m.in. z kręgosłupem, biodrami, szyją czy ramionami. Ważne są również zagrożenia, które nie są bezpośrednio związane z dolegliwościami fizycznymi. W tym przypadku będą to np. bóle głowy czy problemy ze wzrokiem. Aby im zapobiec, należy zdecydować się na odpowiednio wyprofilowane meble, dostosowane do postawy ciała oraz typu pracy.
Projektowanie ergonomiczne ma obecnie spore znaczenie w wielu sytuacjach. Meble powstające z myślą o ergonomii znajdziemy jednak już nie tylko w biurach. Są one istotne także z uwagi na rosnącą rolę pracy zdalnej. Również w domu przydadzą się wyprofilowane fotele, ergonomiczne biurka czy uchwyty pozwalające na dostosowanie położenia monitora pod kątem ochrony wzroku. Ergonomia w projektowaniu dotyczy też innych sektorów – np. branży handlowej. Coraz częściej mówi się o tworzeniu półek, regałów i stanowisk ergonomicznych, dzięki którym zarówno klienci, jak i pracownicy mogą liczyć na łatwe podnoszenie czy układanie produktów ze zmniejszonym ryzykiem dla zdrowia. Meble tego typu sprawdzą się ponadto m.in. w szpitalach, przychodniach, bankach, urzędach oraz innych miejscach, gdzie warto zainwestować w przygotowanie wygodnej poczekalni dla pacjentów lub klientów.
Należy zwrócić uwagę również na ergonomię mebli szkolnych. Uszkodzenia kręgosłupa w młodym wieku mogą rzutować na całe życie – warto także podkreślić, że dzieci są szczególnie podatne na nadwyrężenia oraz zmiany zwyrodnieniowe. Zagrożenia w tym zakresie są uwydatniane przez długi czas spędzany w pozycji siedzącej. Dlatego coraz więcej placówek stawia na nowoczesne, ergonomiczne meble, które zmniejszają negatywny wpływ siedzenia na zdrowie dzieci. Są to przede wszystkim odpowiednio wyprofilowane krzesła i ławki, które ułatwiają zachowanie właściwej pozycji w trakcie lekcji.
Zobacz też: Jaki granulat wybrać do puf do leżenia oraz siedzenia dla dzieci i dorosłych?
Choć ergonomiczne meble to rozwiązanie, na które warto postawić w wielu sytuacjach, należy pamiętać także o indywidualnych wymaganiach różnych użytkowników. Wymagania wobec foteli, krzeseł czy biurek mogą być zupełnie inne – decydują o nich kwestie takie jak wzrost, waga, siła fizyczna czy dolegliwości zdrowotne. Oznacza to, że w niektórych przypadkach uniwersalne spojrzenie na ergonomię nie będzie najlepszym podejściem. Niekiedy odpowiednim wyjściem okazuje się dostarczenie klientom zindywidualizowanych rozwiązań, które pozwolą im wybrać produkt w pełni dostosowany do swoich potrzeb. Istnieje jednak sposób, by połączyć ergonomię z uniwersalnością – w tym celu warto postawić przede wszystkim na zapewnienie możliwości dostosowania ułożenia poszczególnych elementów mebli. Mogą to być nawet tak proste i powszechne rozwiązania, jak regulacja wysokości fotela czy opcja zmiany nachylenia oparcia.
W ramach projektowania mebli ergonomicznych należy wziąć pod uwagę budowę ciała użytkownika, odpowiednią postawę oraz wymagania w zakresie komfortu. Aby ułatwić to zadanie, stosuje się różnego rodzaju rozwiązania: najczęściej są to komputerowe modele człowieka i przygotowanych mebli, które pozwalają na dokładne przyjrzenie się układowi ciała. W ten sposób można ocenić, gdzie pojawia się nacisk, które obszary warto odciążyć i jak wyprofilować model, by zmniejszyć negatywny wpływ użytkowania mebla na zdrowie.
Zasady projektowania mebli ergonomicznych dotyczą nie tylko odpowiedniego wyprofilowania konkretnych elementów, lecz także używania właściwych materiałów. Wykorzystywane tworzywa nie mogą podrażniać skóry – producenci najczęściej wybierają naturalne składniki lub neutralne materiały sztuczne. Kluczowym czynnikiem jest przydatność elementów, z których wykonane są meble do recyklingu. Pojawiają się również projekty z zastosowaniem materiałów przetworzonych. Spore znaczenie ma również wytrzymałość stosowanych tworzyw oraz możliwość formowania ich w odpowiednie kształty. Ta ostatnia właściwość obok ergonomii wspiera również estetykę mebli i swobodę twórczą w ich projektowaniu.
W kontekście tych oczekiwań wobec branży meblarskiej warto postawić na lekkie rozwiązania materiałowe takie jak spieniony polistyren (EPS) i spieniony polipropylen (EPP). Te uniwersalne tworzywa sztuczne, których komórkowa struktura wypełniona jest powietrzem zyskują coraz większą popularność w branży meblarskiej. Styropian EPS od wielu lat jest znany jako doskonały materiał do wypełnień puf czy siedzisk.
Z kolei spieniony polipropylen EPP sprawdza się jako komponenty strukturalne do mebli tapicerowanych takich jak sofy czy fotele. Powstają z niego ciekawe, modułowe kolekcje, które są kwintesencją stylu, ergonomii, a także cyrkularności.
W Knauf Industries specjalizujemy się w obróbce materiałów spienionych EPS i EPP pod kątem wymagań różnych grup klientów – w tym firm z branży meblarskiej. Posiadamy doświadczenie w kompleksowym wdrażaniu komponentów z tych materiałów w projektach mebli, tak aby zoptymalizować ich produkcję pod kątem ekonomicznym, procesowym, a także wpływu na środowisko naturalne. Zapraszamy do kontaktu, by dowiedzieć się więcej na temat możliwości zastosowania EPS i EPP w produkcji mebli ergonomicznych.