Pompy ciepła to zaawansowane, ekologiczne urządzenia, które stają się coraz popularniejsze w roli źródła ogrzewania lub chłodzenia różnych budynków. Ze względu na wydajną pracę stanowią one kluczowe rozwiązanie w kontekście aktualnych trendów energetycznych. Do efektywnego działania niezbędny jest jednak dobry system izolacyjny.
Choć pierwsze pompy ciepła pojawiły się już w pierwszej połowie XX wieku, ich popularność zaczęła rosnąć stosunkowo niedawno. Mimo tego w ciągu kilku lat urządzenia tego typu całkowicie zrewolucjonizowały branżę energetyczną. Obecnie są uważane za jedno z najbardziej wydajnych i energooszczędnych rozwiązań do ogrzewania budynków przemysłowych lub mieszkalnych. Co więcej, są to sprzęty odznaczające się bardzo elastycznym działaniem. Ze względu na dużą bezwładność cieplną instalacji grzewczej oraz samego budynku wpływ wyłączenia pompy ciepła na temperaturę w obiekcie można odczuć przeważnie dopiero po kilku godzinach.
Podczas produkcji nowoczesnych urządzeń grzewczych ważną rolę odgrywa ekologia oraz zrównoważony rozwój. Dla inżynierów, którzy pracują nad rozwiązaniami z tego zakresu, najistotniejszymi założeniami są: obniżenie emisji CO2, czerpanie energii z odnawialnych źródeł oraz zapewnienie jak największej efektywności energetycznej. Pompy ciepła doskonale spełniają wszystkie te funkcje, gwarantując ekologiczne działanie, a tym samym tworząc zrównoważony, bezpieczny system ogrzewania.
Jest to kwestia o bardzo istotnej roli w tych urządzeniach na kilku płaszczyznach. Jej zadaniem jest przede wszystkim zabezpieczenie poszczególnych elementów wewnętrznych.
Jednym z największych wyzwań podczas projektowania izolacji termicznej pompy ciepła jest zapewnienie odpowiedniej ochrony dla wewnętrznych podzespołów. To dość skomplikowane zadanie ze względu na ograniczoną powierzchnię – dodatkowe komponenty muszą zajmować jak najmniej miejsca. Rozwiązaniem tego problemu może być zastosowanie technologii formowania materiałów spienionych. Jest to jedna z najchętniej wykorzystywanych technologii stosowanych w dziedzinie przetwórstwa tworzyw sztucznych, która już od wielu lat jest z powodzeniem stosowana.
Sposób wykonania izolacji termicznej ma bezpośredni wpływ na wydajność pracy pompy ciepła. Z tego względu instalacje obejmujące to urządzenie zawsze powinny być projektowane przez specjalistów, którzy dysponują niezbędną wiedzą na temat poszczególnych materiałów i ich wykorzystania w systemach grzewczych. Błędy popełnione na etapie projektowania izolacji mogą prowadzić do ogromnych strat energii w trakcie użytkowania, a tym samym – większe zapotrzebowanie pomp na energię co podniesie wysokość rachunków za ogrzewanie budynku.
Izolacja rur instalacji jest niezbędna w pomieszczeniach nieogrzewanych, w których mogłoby dojść do zamrożenia czynnika roboczego. Poszczególne instalacje muszą być również dostosowane do warunków technicznych (WT), które opisują m.in. wymagania związane z parametrami izolacji.
Właściwy dobór instalacji to jeden z najważniejszych etapów realizacji projektu wielu rodzajów urządzeń przemysłowych i nie tylko, w tym m.in. pomp ciepła. Jako Knauf Industries oferujemy indywidualne i dedykowane rozwiązania, które sprawdzą się w różnych typach urządzeń – również w zastosowaniach specjalistycznych.
Materiały takie jak EPS i EPP (spieniony polipropylen) znajdują szerokie zastosowanie we współczesnym przemyśle. Obydwa z tych tworzyw to pianki ekspandowane, które odznaczają się wieloma właściwościami pożądanymi w branży HVAC. Wyróżnia je przede wszystkim doskonała izolacyjność, dzięki czemu poszczególne urządzenia mogą pracować w wydajny i ekonomiczny sposób.
Polistyren spieniony (EPS) znajduje szerokie zastosowanie w chłodnictwie oraz technice grzewczej. EPS aż w 98% składa się z powietrza, co sprawia, że waga elementów produkowanych z użyciem tego tworzywa jest bardzo mała. Ponadto charakteryzuje jednym z najniższych współczynników przewodzenia ciepła λ wśród materiałów izolacyjnych, szerokim zakresem gęstości oraz neutralnością dla środowiska.
Kolejnym materiałem, który z powodzeniem może być wykorzystany jako izolacja dla pomp ciepła, jest polipropylen spieniony (EPP). Charakteryzują go dobre właściwości izolacyjne, termicznie i akustycznie, a także odporność na działanie wody oraz czynników chemicznych. Materiał ten jest często wykorzystywany w wymagających środowiskach przemysłowych, m.in. do izolacji instalacji grzewczych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych.
Zachowanie komfortu cieplnego ma spore znaczenie w każdym budynku, bez względu na jego przeznaczenie. Z uwagi na zmieniające się warunki klimatyczne jest to jednak coraz większe wyzwanie. Jako Knauf Industries wychodzimy naprzeciw problemom z tego obszaru, oferując niezawodne, sprawdzone rozwiązania z EPP i EPS dla pomp ciepła.
Dysponujemy wieloletnim doświadczeniem w formowaniu kształtowym materiałów spienionych, a ponadto stale współpracujemy z największymi producentami urządzeń grzewczych, klimatyzacyjnych i wentylacyjnych.
Zapraszamy do kontaktu z naszymi ekspertami, by dowiedzieć się więcej na temat oferty Knauf Industries.