Wiele sektorów jest zainteresowanych transportem chłodniczym w przypadku produktów wrażliwych na zmiany temperatur. Do sektorów tych należą: przemysł spożywczy, laboratoria, przemysł kosmetyczny lub farmaceutyczny… To nie tylko transport leków w temperaturze kontrolowanej. Do produktów, które są transportowane w kontrolowanej temperaturze należą też świeże lub kruche produkty spożywcze, kosmetyki, kwiaty, a nawet niektóre żywe gatunki zwierząt.
Łańcuch chłodniczy jest to rodzaj łańcucha dostaw w logistyce, który polega na zapewnieniu niskiej temperatury produktów od momentu ich wytworzenia aż do ich końcowego wykorzystania. Odpowiednia temperatura niezbędna jest do zapewnienia wysokiej jakości transportowanych produktów. Zapewnienie ciągłości łańcucha chłodniczego jest ważne przede wszystkim w celu zapewnienie bezpieczeństwa klientowi końcowemu.
Każde przerwanie łańcucha chłodniczego lub zmiana temperatury między miejscem produkcji, a konsumentem może spowodować szkody w produktach o różnym charakterze i nasileniu (zanieczyszczenie, namnażanie się drobnoustrojów, nieskuteczność produktu itp.). Z tego powodu opakowania izotermiczne muszą zapewniać ochronę przed ciepłem i zimnem oraz utrzymywać stabilną temperaturę podczas całego transportu.
Istnieje wiele materiałów wykorzystywanych do produkcji opakowań izotermicznych, my chcielibyśmy skupić się na styropianie.
Przeczytaj również: Szklane, delikatne produkty – zabezpiecz je odpowiednio w transporcie
Polistyren ekspandowany (EPS) powstaje na bazie benzyny, przezroczystej cieczy otrzymywanej z destylacji ropy naftowej, z której wyodrębnia się cząsteczki styrenu. Przez dodanie pentanu i ogrzewanie otrzymuje się małe kulki styropianowe. Następnie są one wstępnie rozprężane przez parę wodną i rozszerzają się do 50-krotności swojej pierwotnej objętości.
Styropian czyli polistyren ekspandowany składa się w 98% z powietrza i tylko w 2% z surowca. Jest to sztywna i wytrzymała pianka techniczna o zamkniętych, jednorodnych i regularnych komórkach, która posiada wysoką izotermiczność.
Skład chemiczny styropianu jest obojętny, dlatego nie zagraża transportowanym produktom. Tradycyjny biały styropian podczas produkcji może być mieszany z grafitem, który nadaje mu szary odcień. Szary styropian ma zwiększoną przewodność cieplną. Jest chętnie stosowany dla niektórych grup produktów, szczególnie w budownictwie lub do przewożenia niektórych żywych zwierząt podczas ich transportu na duże odległości.
Izolacyjność materiału określana jest przez wartość Lambda (λ), zwaną współczynnikiem przewodności cieplnej, oraz przez wartość R, która stanowi współczynnik oporu cieplnego.
Wartość (λ) służy do opisania ilości ciepła, która może być przekazana w materiale w danym czasie. Im niższa wartość λ, tym lepsza zdolność izolacyjna materiału. Innymi słowy, jeśli porównujemy dwa materiały izolacyjne o tej samej grubości, należy wybrać niższą wartość λ, aby uzyskać lepszą izolację.
Polistyren ekspandowany to jeden z najlepszych materiałów izolacyjnych na rynku.
Dobra izolacja termiczna to nie jedyna cecha styropianu, materiał ten w rzeczywistości oferuje wiele zalet, takich jak np.:
Poza tym, EPS posiada właściwości absorpcji uderzeń i odporności na wilgoć.
Dowiedz się więcej o naszej ofercie rozwiązań do ochrony i transportu produktów medycznych: Jak zapewnić transport produktów medycznych wrażliwych na różnice temperatur?