Pandemia koronawirusa wymusiła zmiany w wielu sektorach przemysłowych. Wpływ miała również na branżę spożywczą, która w związku z tym coraz mocniej rozwija się w kierunku e-commerce. Konsumenci coraz chętniej przekonują się do zakupów online produktów spożywczych. Duży wybór, szybka dostawa, łatwość dokonywania zamówień to tylko kilka zalet zakupów online. Producenci, sklepy internetowe i supermarkety w związku z dynamicznym rozwojem potrzebują nowoczesnych rozwiązań, które pomogą w dostarczaniu świeżych produktów do klientów.
Pojemniki Komebac® wykonane ze spienionego polipropylenu (EPP) stanowią odpowiedź na te wyzwania. Opakowania Komebac® są świetnymi izolatorami, nadają się do wielokrotnego wykorzystania i podlegają w 100% recyklingowi. Dzięki możliwościom dopasowania wymiarów do potrzeb producentów można usprawnić proces logistyczny oraz zminimalizować koszty transportu. Dodatkowo istotną zaletą opakowań Komebac® jest ich minimalna waga, która wynika ze struktury piankowego materiału. Aż 95% jego objętości stanowi powietrze, dzięki czemu produkowane z niego opakowania Komebac® mają o 65% niższą wagę w porównaniu do tradycyjnych plastikowych pojemników.
Niższa waga opakowania przekłada się na mniejszą łączną masę ładunku, obniżenie zużycia paliwa, a co za tym idzie – także kosztów transportu. Niewielka waga opakowania sprawia ponadto, że może ono być przenoszone przez jedną osobę, co wpływa na lepszą logistykę przeładunku. W branży spożywczej bardzo ważnym czynnikiem jest również czas, który wpływa na świeżość i jakość produktów, dlatego sprawny i zoptymalizowany transport jest istotnym czynnikiem. Dzięki opakowaniom Komebac® przewożona żywność jest przy tym dobrze chroniona przed uszkodzeniami. Spieniony polipropylen ma doskonałe właściwości tłumiące i pochłania uderzenia, a przy tym nie ulega trwałym odkształceniom. Jest to duża przewaga nad tradycyjnymi plastikowymi opakowaniami, ponieważ dzięki temu przewożone owoce, warzywa czy inne produkty spożywcze są mniej podatne na uszkodzenia.
Ponadto, spieniony polipropylen jest materiałem bezpiecznym w kontakcie z żywnością. Opakowania z EPP będą odpowiednie do przewożenia zarówno dla świeżych warzyw i owoców jak i dań gotowych. Zapakowana w nie żywność przedłuża swoją świeżość i zachowuje wysoką jakość.
Dodatkowo pojemniki Komebac® mogą być precyzyjnie dostosowane do specyficznych potrzeb, wynikających z warunków przewozu, specyfiki przewożonych produktów spożywczych czy nawet konkretnej linii produkcyjnej. Dostępne są w różnych kolorach, dodatkowo zespół projektantów może na jego zewnętrznej stronie wytłoczyć logotyp firmy lub nazwę przewożonego towaru. Taki zabieg ma nie tylko znaczenie estetyczne, lecz także praktyczne, gdyż pozwala ułatwić sortowanie produktów na magazynie.
Piotr Lewandowski Key Account Manager podkreśla, że przyszłość branży opakowań musi uwzględnić nowe trendy związane z ekologią. Istotnym elementem dla branży jest możliwość ponownego wykorzystania opakowań, a w kolejnych etapach łatwość poddania ich recyklingowi. Opakowania zwrotne są coraz częściej stosowane w wielu sektorach. Perspektywa wielokrotnego wykorzystania opakowań to szansa dla wielu firm na zmniejszenie kosztów. Dzięki uniwersalności opakowań firmy mogą zredukować koszty logistyczne na etapie całego zamówienia. Przyczynia się do tego dużo mniejsza waga opakowań oraz dopasowanie opakowania do rozmiarów przewożonych produktów. Czynniki te przekładają się na zmniejszenie zużycia energii oraz efektywniejszy załadunek transportu. Należy uwzględnić również, że branża opakowań rozwija się dynamicznie i widoczna jest w coraz to nowszych sektorach.
Opakowania Komebac®, które właśnie wprowadziliśmy na polski rynek nie tylko wpisują się w nowe trendy, lecz można śmiało stwierdzić, że przewyższają oczekiwania branż spożywczej, logistycznej i przemysłowej. Optymalizacja kosztów, możliwość dopasowania opakowania do przewożonego produktu oraz możliwości spersonalizowania opakowań do wymagań klienta to kluczowe elementy, które wpłyną na zmiany w szeroko pojętym transporcie różnorodnych produktów, zarówno spożywczych jak i elektronicznych czy przemysłowych. Ponadto aspekt ekologiczny i możliwość ponownego wykorzystania opakowań jest istotną częścią składową nowych trendów branży opakowań.