Współczesne budownictwo staje przed szeregiem wyzwań, które wynikają z rosnącej świadomości dotyczącej wpływu nowo powstających budynków na środowisko naturalne oraz potrzeby efektywnego gospodarowania energią. Instalacje z branży HVAC takie jak np. wentylacja, rekuperacja czy klimatyzacja mają bezpośredni wpływ na jakość budynków, która przekłada sie na zużycie energii. Wykorzystanie nowoczesnych tworzyw sztucznych w ich projektowaniu otwiera nowe możliwości zarówno dla projektantów, wykonawców, jak i końcowych użytkowników. Dodatkowo systemy takie jak pompy ciepła czy rekuperacja podnoszą standard wykończenia budynków.
Projektowanie instalacji HVAC jest złożonym procesem, który wymaga precyzyjnego planowania i realizacji. Na początku należy określić wymagania dotyczące temperatury, wilgotności, cyrkulacji powietrza i specyficznych warunków klimatycznych, a także strukturę i technologię obiektu, przeznaczenie poszczególnych w nim przestrzeni, projektową temperaturę wewnętrzną i zewnętrzną oraz źródło ciepła.
Aby upewnić się, że system będzie działał zgodnie z założeniami, niezbędne jest obliczenie zapotrzebowania na:
W tym celu warto posłużyć się specjalnymi kalkulatorami, które pomogą w kalkulacji zgodnie z obowiązującymi normami. Najważniejszym etapem w projektowaniu HVAC jest odpowiedni dobór urządzeń, takich jak:
Projektowanie systemu HVAC wymaga również integracji z innymi systemami budynku w celu zapewnienia spójnego i efektywnego działania całej infrastruktury, w tym z systemem automatyki budynkowej (BMS) oraz systemami bezpieczeństwa – systemami detekcji dymu i dwutlenku węgla oraz systemami alarmowymi.
Cały proces nie obejdzie się bez dokładnej dokumentacji technicznej, która powinna zawierać miejsca instalacji urządzeń HVAC na podstawie planów architektonicznych budynku, schematy podłączeń elektrycznych i hydraulicznych oraz sieć kanałów wentylacyjnych, przy uwzględnieniu optymalnego przepływu powietrza i minimalizacji strat ciśnienia, szczegółowe specyfikacje techniczne wszystkich urządzeń i komponentów systemu HVAC czy instrukcje dotyczące montażu, uruchomienia, obsługi i konserwacji systemu. Na koniec warto stworzyć dokładny harmonogram realizacji projektu oraz kosztorys obejmujący koszty zakupu urządzeń, materiałów oraz robocizny.
Dziś nowoczesne budownictwo musi odznaczać się wysoką efektywnością energetyczną, uwzględniontą już na etapie planowania. Rośnie więc znaczenie projektowania instalacji HVAC, aby zużycie energii, a także jej straty były minimalne. Równie ważne jest realizowanie założeń zrównoważonego rozwoju, więc materiały, na których opiera się projekt, powinny odznaczać się minimalnym wpływem na środowisko.
Wykorzystanie tworzyw sztucznych może znacząco przyspieszyć i ułatwić proces projektowania, który musi uwzględniać również montaż instalacji HVAC i jej późniejszą eksploatację. Dlatego też projekt powinien uwzględniać wykorzystanie materiałów charakteryzujących się łatwością obróbki i łączenia, które są tańsze niż metal czy ceramika. Pozwala to na tworzenie optymalnych, zindywidualizowanych projektów systemów HVAC.
Materiały typu EPS i EPP sprawdzają się jako izolacja przewodów, kanałów wentylacyjnych czy też innych elementów instalacji, ponieważ mają wspomnianą wysoką efektywność energetyczną, ograniczając straty ciepła lub chłodu. Elementy instalacji, jak rury, kształtki i części armatury, wykonane z nowoczesnych tworzyw sztucznych, które są czasem dodatkowo wzmacniane włóknem szklanym, charakteryzują się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne, wydłużając żywotność systemów.
Dowiedz się: Dlaczego warto stosować EPP w produkcji rekuperatorów, systemów rur i innych rozwiązań dla HVAC?
Postęp technologiczny prowadzi do powstawania coraz bardziej zaawansowanych tworzyw sztucznych o ulepszonych właściwościach termicznych i mechanicznych. Wykorzystanie nowoczesnych, lekkich i łatwo formowalnych materiałów w projektowaniu instalacji sprawia, że coraz łatwiej zintegrować je z systemami zarządzania budynkiem (BMS), umożliwiając zdalną kontrolę, optymalizację i monitorowanie pracy wszystkich systemów. Również rosnące oczekiwania w zakresie efektywności energetycznej i ograniczania emisji CO₂ stawiają nowe wyzwania przed projektantami instalacji HVAC.
Przeczytaj także: Rola inżynierii materiałowej w branży HVAC
W Knauf Industries wykorzystujemy innowacje, aby optymalizować rozwiązania dla naszych Klientów. Oferujemy kompleksowe usługi w zakresie obróbki tworzyw sztucznych oraz produkcji komponentów dla różnych sektorów przemysłu. Nasze bogate doświadczenie, połączone z wiedzą i nowoczesnym parkiem maszynowym, umożliwia spełnianie nawet najbardziej zróżnicowanych wymagań Klientów z sektora HVACR. Specjalizujemy się w materiałach takich jak EPP i EPS, które dzięki swoim unikalnym właściwościom stanowią optymalny wybór dla branży HVAC. Zapraszamy do kontaktu z naszymi ekspertami i do składania zapytań ofertowych.