Opakowania transportowe to rodzaj kontenerów, które służą do transportu produktów w opakowaniach jednostkowych lub zbiorczych. Mają na celu zabezpieczenie produktów w transporcie. Powstaje coraz więcej nowych rodzajów opakowań, z których można skorzystać zarówno przy transporcie wewnętrznym, jak i pośrednim. Do transportu świetnie sprawdzą się lekkie opakowania wyprodukowane z tworzyw spienionych.
Mięso i wyroby wędliniarskie należą do grupy produktów wymagających szczególnej troski podczas ich transportu. Głównymi cechami jakimi muszą się wyróżniać opakowania do ich transportu są:
Ponadto, ze względu na coraz większą świadomość ekologiczną użytkowników oczekuje się, żeby opakowania nadawały się do recyklingu. Przykładem takich opakowań są produkowane z EPP opakowania Komebac®. Zostały one zaprojektowane tak, aby być zgodne z gospodarką o obiegu zamkniętym, więc idealnie wpisują się w gusta świadomych ekologicznie Klientów.
Analizując wszystkie cechy jakie powinny mieć opakowania dla branży spożywczej, wnioski nasuwają się same. Tworzywa spienione są optymalnym materiałem do produkcji opakowań do transportu żywności. Zabezpieczają one idealnie artykuły spożywcze przed uszkodzeniami i pozwalają na dostarczenie żywności w szybki i bezpieczny sposób.
Przeczytaj także: Automatyzacja logistyki i nowoczesne opakowania z EPP
Proces transportu żywności zaczyna się jeszcze u rolnika, który hoduje zwierzęta. Kolejnym miejscem są hurtownie lub firmy zajmujące się przetwórstwem spożywczym, gdzie produkty przechowuje się schłodzone albo zamrożone. Dopiero w kolejnym etapie żywność trafia do sprzedawców, aby finalnie znaleźć się u Klientów.
Żeby mieć pewność, że produkty mięsne pozostaną w nienaruszonym stanie trzeba im zagwarantować odpowiednie zabezpieczenie. Opakowania do transportu powinny, więc spełniać wszystkie te funkcje:
„Opakowania wykonane ze spienionego polipropylenu (EPP), w tym rodzina opakowań Komebac®, doskonale sprawdzają się jako opakowania zwrotne. W porównaniu do klasycznych opakowań z twardego plastiku są one 62% lżejsze. W znaczący sposób ułatwia to pracownikom przenoszenie takich opakowań, jak również umożliwia oszczędności w transporcie – ładunek cało-pojazdowy jest przy zastosowaniu takich opakowań lżejszy o 1 456 kg. Opakowania Komebac® są ponadto przystosowane do mycia w warunkach przemysłowych – zarówno przy użyciu automatycznych linii myjących, jak i prostszych urządzeń.” – odpowiada Jarosław Kosowski (ekspert Business Development Manager Knauf Industries).
Opakowania stosowane w masarni powinny być lekkie i poręczne biorąc pod uwagę ciężar produktu jakim jest mięso. Wymaganie to spełniają pudełka Komebac®, które dodatkowo są wyprodukowane z mono-materiału nadającego się w 100% do recyklingu. Nasze opakowania przystosowane są do wielokrotnego użycia (ich trwałość może wynieść aż 10 lat). Dodatkowo, pomagają one utrzymać potrzebną temperaturę i można układać je w stosy dzięki czemu zajmują mniej miejsca.
Jeśli działasz w branży mięsnej i poszukujesz sprawdzonych rozwiązań, które zapewnią bezpieczeństwo i higienę transportu, pudełka z EPP są idealnym wyborem. Potrzebujesz więcej informacji? A może zastanawiasz się czy opakowania z EPP będą odpowiednie dla Twojej firmy? Skontaktuj się z naszymi ekspertami.