ESG to kluczowe narzędzie dla inwestorów, umożliwiające skuteczną ocenę społecznej odpowiedzialności biznesu. Firmy, które odpowiednio zarządzają tymi kwestiami, są lepiej postrzegane przez klientów i mogą znacznie sprawniej sprostać wymaganiom rynku. Co warto wiedzieć o ESG w branży meblarskiej?
Obserwując najnowsze trendy, można zauważyć, że czynniki ESG (Environmental, Social, [Corporate] Governance, czyli środowisko, społeczeństwo i ład korporacyjny) w rosnącym stopniu wpływają na sytuację rynkową przedsiębiorstw. Klienci zwracają coraz większą uwagę szczególnie na kwestie środowiskowe, takie jak emisja dwutlenku węgla przez dostawców kupowanych produktów. Do tego dochodzi także trwający przez ostatnie lata kryzys energetyczny, przez który minimalizacja kosztów działalności staje się jeszcze istotniejsza – zwłaszcza w obszarze wydatków na energię. Równocześnie zakres firm zobowiązanych do raportowania ESG znacznie się poszerza, co ma związek m.in. z wdrożeniem dyrektywy CSRD. Zgodnie z nowymi przepisami proces ujawniania informacji niefinansowych w tym zakresie stanie się obowiązkowy dla największych firm (od 500 pracowników) już od początku 2024 r. Od stycznia 2025 r. dyrektywa będzie obejmować również przedsiębiorstwa zatrudniające co 250 najmniej osób lub mające obrót 40 mln euro, a od 2026 – małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) notowane na giełdzie.
Wraz z wprowadzeniem dyrektywy CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) w styczniu 2023 roku kolejne firmy są obejmowane dodatkowymi wymogami w zakresie zrównoważonego rozwoju. Jednym z sektorów, który intensywnie analizuje i dostosowuje swoje działania pod kątem nowych kryteriów, jest branża meblarska. Do najważniejszych kwestii należy redukcja negatywnego wpływu produkcji na środowisko. Procesy przemysłowe często wiążą się z dużym zużyciem surowców naturalnych i emisją gazów cieplarnianych. To z kolei sprawia, że firmy z sektora produkcyjnego muszą inwestować w nowoczesne technologie, a ponadto korzystać z odnawialnych materiałów. Dzięki temu zasoby mogą być wykorzystywane w bardziej efektywny sposób, co prowadzi dodatkowo do zmniejszenia emisji.
Aspekt społeczny stawia natomiast wyzwania związane z relacjami między firmą a klientami i między firmą a pracownikami. W tym obszarze istotne jest m.in. dbanie o prawa pracowników, tworzenie bezpiecznych warunków pracy, a także promowanie różnorodności i równości. Firmy coraz częściej integrują te wartości w swoje strategie biznesowe, co pozwala budować zgrane i zmotywowane zespoły. Działania w tym obszarze mają także spore znaczenie w kwestii marketingu.
Kolejną ważną kwestią dla branży meblarskiej w kontekście ESG jest skupienie się na strukturze zarządzania. Przedsiębiorstwa muszą zadbać o transparentność swoich działań, skuteczne mechanizmy nadzoru i odpowiednie praktyki korporacyjne. W przypadku firm, które operują na skalę globalną, istotne jest ponadto zachowanie zgodności zarówno z międzynarodowymi, jak i z lokalnymi regulacjami.
Choć dostosowanie się do kryteriów ESG może być wyzwaniem, otwiera to także nowe możliwości biznesowe. Konsumenci coraz częściej wybierają firmy, które są zaangażowane społecznie i dbają o środowisko naturalne. Oznacza to, że inwestycje w zrównoważone i ekologiczne projekty mogą nie tylko przynieść korzyści pod względem reputacji przedsiębiorstwa, lecz także pomóc w zdobyciu przewagi konkurencyjnej.
Dążenie branży meblarskiej do spełnienia zasad zrównoważonego rozwoju wymaga elastycznego myślenia, innowacyjności, a także gotowości do adaptacji do zmieniających się norm i oczekiwań społecznych. Firmy, które skutecznie uwzględniają kryteria ESG w swoich strategiach, mogą nie tylko zminimalizować negatywny wpływ na środowisko, lecz także zbudować trwałe fundamenty dla przyszłego sukcesu biznesowego.
Od wielu lat z powodzeniem oferujemy innowacyjne rozwiązania dla producentów z branży meblarskiej. Nasza oferta jest dostosowana do najnowszych wymagań regulacyjnych – tworzymy produkty z uwzględnieniem zrównoważonego rozwoju, które m.in. pozwalają zmniejszyć emisję CO2. Dzięki temu przedsiębiorstwa współpracujące z Knauf Industries mogą liczyć na skuteczne spełnienie wymagań związanych z dyrektywą CSRD i innymi nowymi regulacjami.
Zobacz też: Formowanie spienionych tworzyw sztucznych
Nasze rozwiązania dla branży meblarskiej powstają w głównej mierze z wykorzystaniem materiałów spienionych, takich jak EPS (polistyren spieniony) i EPP (polipropylen spieniony). Są to tworzywa, które łączą wysoką wytrzymałość i inne korzystne właściwości techniczne z lekkością i neutralnością dla środowiska naturalnego oraz w całości nadają się do recyklingu. Co więcej, dynamicznie rozwijamy grupę projektów części i opakowań z tworzyw pochodzących z recyklingu – takich jak REPP. Proponujmey tworzywo alternatywne Neops, które wykazuje analogiczne właściwości do styropianu, pochodzi jednak w całości surowna nieropopochodnego – z odpadów pokonsumenckich.
W naszej ofercie dostępne są m.in. kulki styropianowe, które znajdują zastosowanie jako wypełnienie do różnego rodzaju mebli. Wyróżnia je bardzo mała waga, ponieważ aż w 98% składają się z powietrza. Ponadto EPS jest bardzo dobrym izolatorem i skutecznie pochłania wstrząsy. Oferowane przez Knauf Industries wypełnienia dostępne są w różnych rozmiarach, dzięki czemu mogą być wykorzystywane na dużą skalę w wielu aplikacjach.
Zapewniamy także innowacyjne rozwiązania ze spienionego polipropylenu, który charakteryzuje się wysoką wytrzymałością. EPP jest coraz częściej wykorzystywany do produkcji elementów konstrukcyjnych mebli jako alternatywa dla sklejki, metalu czy innych tworzyw. Wyposażenie wnętrz wykonane z EPP jest lekkie i ergonomiczne, co ma bardzo duże znaczenie dla użytkowników końcowych, a także usprawnia transport czy montaż
Skontaktuj się z naszym ekspertem, aby dowiedzieć się więcej o rozwiązaniach dla Knauf Industries dla meblarstwa.
Zobacz też: Koncepcja one-stop-shop. Jak integracja usług wpływa na efektywność produkcji?